Raspberry Pi 3B+ – małe wymiary i duże możliwości sprzętowe
Po wstępnych oględzinach okazuje się, że zaprezentowany w marcu 2018 roku model Pi 3B+ to coś więcej niż tylko płytka drukowana z układami elektronicznymi i kilkoma złączami. Na niewielkiej powierzchni o wymiarach 85,6 x 56,5 mm każdy element jest widoczny i łatwo dostępny, począwszy od procesora Broadcom w architekturze ARM, po 40-pinowe złącze GPIO, do którego można podłączyć wiele różnych urządzeń zewnętrznych, takich jak czujnik temperatury bądź serwomechanizm. Znajdziemy tu także standardowe złącza, takie jak USB 2.0 w ilości czterech sztuk, gniazdo HDMI do monitora, wyjście stereofoniczne jack TRS 3,5mm, gniazdo zasilające micro USB, a także slot na karty pamięci micro SD. Podobnie jak w wielu klasycznych komputerach osobistych rolę pamięci masowej odgrywa dysk twardy lub dysk statyczny, tak w Raspberry Pi odpowiada za to właśnie karta micro SD, która poza magazynowaniem plików użytkownika przechowuje także pliki systemu operacyjnego, niezbędne do funkcjonowania komputera. Inżynierowie z Raspberry Pi Foundation przygotowali Raspbian OS – dedykowany do minikomputerów Raspberry Pi system operacyjny, którego architektura w dużej mierze jest oparta o system Linux. Natomiast z myślą o początkujących użytkownikach powstała aplikacja NOOBS, która znacznie ułatwia całą procedurę instalacji systemu operacyjnego. Po załadowaniu plików systemu operacyjnego na kartę pamięci i jej umieszczeniu w przeznaczonym do tego slocie w Raspberry Pi wystarczy podłączyć mysz, klawiaturę oraz monitor lub wyświetlacz oraz zasilanie…i możemy działać!
Raspberry Pi 3B+, czyli zmiany w dobrym kierunku
Model Pi 3B+ jest bardzo podobny wizualnie do swojego poprzednika, z tym, że kilka dodatkowych ulepszeń sprzętowych znacznie rozszerza jego pole wykorzystania. Najbardziej odczuwalną modyfikacją jest procesor Broadcom BC2837B0, którego częstotliwość zegara taktującego wynosi 1,4GHz, a więc o 200MHz więcej w porównaniu do chipu BC2837 zastosowanego w modelu Pi 3B. Oba procesory łączy 64-bitowa architektura ARM na czterech rdzeniach Cortex-A53. Przepustowość złącza Ethernet również została zwiększona do 1Gb/s, co już stwarza dobre warunki do korzystania z podstawowych aplikacji, takich jak np. przeglądarka internetu czy edytory dokumentów tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych i prezentacji, a ponadto moduł Wi-Fi może pracować teraz na obu zakresach częstotliwości wspieranych przez standard IEEE 802.11 b/g/n/ac, tj. 2,4 GHz oraz 5,0 GHz. Podczas odtwarzania filmów z internetu w jakości HD 1080p mogą wystąpić problemy z płynnością obrazu, natomiast gdy odtwarzamy plik filmowy załadowany bezpośrednio z pokładowej karty micro SD za pomocą aplikacji VLC Media Player, odtwarzanie odbywa się prawidłowo. Raspberry Pi 3B+ jest zatem bardzo dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy szukają komputera, który będzie zajmował niewielką ilość miejsca i jednocześnie sprawdzi się jako narzędzie do pracy, rozrywki i baza do nauki prototypowania programowalnych układów elektronicznych. Ponadto, system Raspbian OS został standardowo wyposażony w pakiet LibreOffice oraz dziesiątki aplikacji stworzonych z myślą o początkujących użytkownikach Linuksa, a także profesjonalnych programistach. Społeczność użytkowników Raspberry Pi z całego świata oraz producent zapewniają bogate wsparcie techniczne oraz ogromne zasoby bibliotek i innych ciekawych dodatków, których dołączenie do Raspberry Pi 3B+ pozwoli na odkrycie prawdziwego potencjału tego minikomputera. Warto również zwrócić uwagę na ofertę rozszerzeń sprzętowych w postaci nakładek HAT kompatybilnych ze złączem GPIO. W ten sposób “malinka” może zostać szybko przekształcona np. w sterownik siłowników elektrycznych, automat do gier, a nawet centrum łączności bezprzewodowej.
Raspberry Pi 3B+ – dobry, ale jeszcze niedoskonały!
Mimo ogromnej uniwersalności Raspberry Pi 3B+ nie jest jeszcze tak dobry sprzętowo jak większość komputerów klasy PC, które współcześnie są oferowane w sprzedaży. Niemniej jednak pozostaje on prawdziwą kopalnią konstruktorskich pomysłów i jest znakomitym rozwiązaniem dla każdego, kto chce się nauczyć programowania już od najmłodszych lat. Bogata oferta dodatków w postaci rozszerzeń sprzętowych, takich jak czujniki pomiarowe, to tylko przedsmak możliwości oferowanych przez ten minikomputer. Upgrade w postaci szybszego procesora oraz dwuzakresowego Wi-Fi jest wielką zaletą, zwłaszcza gdy chcemy użyć Pi 3B+ jako serwera dyskowego do przechowywania i transmisji danych. Zwolennicy systemów operacyjnych, bazujących na Linuksie oraz pasjonaci majsterkowania powinni zdecydowanie rozważyć zakup tego minikomputera. Prawdziwy krok w przód w rozwoju systemów wbudowanych, które zmierzają ku komputerom PC!