Raspberry Pi i Arduino to obecnie dwie najpopularniejsze płytki wykorzystywane w elektronice. Sprawdź, jakie są najważniejsze różnice między nimi!

Raspberry Pi vs Arduino: różnice w budowie i parametrach

Raspberry Pi oraz Arduino znacząco różnią się między sobą budową i parametrami technicznymi. Dzieje się tak między innymi ze względu na ich różne przeznaczenie zaplanowane przez twórców – Raspberry Pi ma stanowić alternatywę skomplikowanych elementów logicznych, na przykład komputerów, natomiast Arduino w założeniu nadaje się do sterowania prostszymi urządzeniami i systemami. Poniżej znajdziesz porównanie najważniejszych różnic w budowie oraz specyfikacji technicznej obydwu płytek.

Układ logiczny

Arduino korzysta z ośmiobitowego mikrokontrolera AVR ATmega328 o częstotliwości taktowania 16 MHz. Natomiast sercem Raspberry Pi jest czterordzeniowy, 64-bitowy SoC Broadcom 2837 oparty o wykorzystanie układu ARM-8 Cortex-A53 o częstotliwości taktowania 1,2 GHz w każdym rdzeniu.

Komunikacja

Obydwa urządzenia posiadają komplet złącz uniwersalnych – Raspberry Pi 40 pinów (w tym 27 GPIO), a Arduino 32 piny (w tym 20 GPIO). Ponadto Arduino posiada sześciokanałowy przetwornik ADC przeznaczony do komunikowania się z elementami analogowymi. Obie płytki mogą korzystać z interfejsów komunikacyjnych I2C, SPI i UART oraz USB, przy czym Raspberry Pi posiada cztery złącza komunikacyjne USB 2.0 i jedno micro USB do zasilania, natomiast w przypadku Arduino dostępne jest jedno złącze do zasilania i komunikacji. Dodatkowo Raspberry Pi może komunikować się przez interfejsy CSI i DSI, a także Ethernet (10/100 Mb/s), WiFi (802.11b/g/n 150 Mb/s) i Bluetooth Low Energy w wersji 4.1.

Pamięć

Raspberry Pi posiada 1024 MB pamięci RAM oraz do 64 GB pamięci FLASH (w formie karty micro SD). Arduino jest wyposażone w 2 kB pamięci RAM oraz 32 kB pamięci FLASH.

Zasilanie

Raspberry Pi jest zasilane prądem o napięciu 5 V (przez micro USB, GPIO lub nakładkę PoE), natomiast Arduino potrzebuje zasilania o napięciu 5 V z USB lub 7-12 V z zasilacza DC.

Rozbudowa i urządzenia peryferyjne

Raspberry Pi posiada możliwość podłączenia różnych zewnętrznych urządzeń, między innymi monitora (przez złącze HDMI), wyświetlaczy (przez SPI lub DSI), sprzętu audio (przez HDMI lub mini jack i RCA), kamer (przez CSI lub USB) oraz myszy, klawiatur i podobnych elementów wyposażenia. Arduino pozwala natomiast na podłączenie zewnętrznych ekranów o niewielkiej rozdzielczości. Funkcjonalność obydwu płytek może być poszerzana poprzez zastosowanie odpowiednich nakładek, w tym ekspanderów wyprowadzeń.

Poszczególne edycje Raspberry Pi i Arduino różnią się między sobą – powyższe porównanie zostało stworzone dla jednych z najbardziej popularnych modeli, czyli Raspberry Pi 3 oraz Arduino UNO. Pod względem rozmiarów obydwie płytki są podobne: wymiary Raspberry Pi 3 to 85x56x17 mm, natomiast Arduino UNO mierzy sobie 75x53x15 mm.

Funkcje i zastosowanie Raspberry Pi oraz Arduino

Raspberry Pi to płytka, która znakomicie sprawdzi się w bardziej zaawansowanych zastosowaniach – na przykład jako miniaturowy komputer, konsola do gier, sterownik centralny w systemach automatyki domowej czy układ logiczny w bardziej złożonych projektach elektronicznych. Natomiast Arduino stosuje się raczej jako element kontrolujący proste urządzenia i systemy. Płytka świetnie współpracuje z różnymi czujnikami, silnikami, serwami i innymi powszechnie wykorzystywanymi komponentami elektronicznymi, także analogowymi.

Co łączy Raspberry Pi i Arduino?

Obydwa urządzenia mają podobne rozmiary i znakomicie nadają się do zastosowania w samodzielnie tworzonych projektach elektronicznych. Stanowią również doskonały materiał do nauki elektroniki oraz programowania, a różnice między nimi pozwalają na poznanie tych samych zagadnień (na przykład podłączania i programowania czujników) od zupełnie innej strony. Zarówno Raspberry Pi, jak i Arduino to popularne platformy, dlatego decydując się na skorzystanie z jednej z nich, nie będziesz mieć problemu ze znalezieniem ciekawych projektów do zrealizowania z ich użyciem czy znalezieniem rozwiązań, jeżeli podczas pracy pojawiłyby się nieprzewidziane kłopoty.

Raspberry Pi czy Arduino?

Podobnie jak w przypadku innych rodzajów sprzętu elektronicznego, najważniejszym kryterium wyboru są potrzeby użytkownika. Jeżeli poszukujesz zaawansowanego urządzenia, które będzie w stanie kontrolować większe systemy lub pełnić funkcję komputera osobistego z rozbudowanym interfejsem, wybierz Raspberry Pi. Natomiast jeśli potrzebne Ci jest prosty, niezawodny sprzęt do obsługi nieskomplikowanych urządzeń lub instalacji (w szczególności elektroniki analogowej), warto sięgnąć po Arduino. Oczywiście dotyczy to zastosowań płytek w konkretnych projektach elektronicznych – gdy chcesz po prostu uczyć się elektroniki i programowania, najlepszym rozwiązaniem będzie zapoznanie się zarówno z możliwościami Raspberry Pi, jak i Arduino.

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 2

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Zobacz również