image

Raspberry Pi 3B

Kiedy w lutym 2012 roku na rynek został wprowadzony Raspberry Pi 1B, na reakcję klientów nie trzeba było długo czekać. Niewielka płytka drukowana wielkości karty bankomatowej zdobyła uznanie wśród wielu osób związanych z elektroniką i programowaniem zawodowo, jak i hobbystycznie. Zaledwie trzy lata później na rynku pojawiła się pierwsza wersja płytki Raspberry Pi Zero – najmniejszego reprezentanta “malinkowej” rodziny. Odbiór ze strony użytkowników był bardzo podobny jak w przypadku modelu Pi 1B, ale szczególną różnicą była niemal siedmiokrotnie niższa cena, dzięki czemu mała płytka rozwojowa stała się dostępna również dla osób o bardziej ograniczonych zasobach finansowych. Niemniej jednak wraz z niższą ceną wyposażenie sprzętowe płytki uległo małemu zubożeniu, choć w dalszym ciągu zachowało spore możliwości wykorzystania – ten minikomputer może współpracować z dodatkowymi modułami rozszerzeniowymi. Najnowsza wersja najmniejszego Raspberry Pi o nazwie Pi Zero W została wdrożona do sprzedaży w lutym 2017 roku.

Raspberry Pi Zero – niepozorny, wszechstronny osprzęt

Raspberry Pi Zero nie powstał jako następca modelu Pi 2B, ale jako mniejsza alternatywa, która oferuje w dalszym ciągu wiele możliwości wykorzystania przy niewielkim rozmiarze płytki PCB. Z uwagi na niewielką powierzchnię płytki PCB, która jest ograniczona wymiarami 65 x 30 mm, zaszła konieczność usunięcia złącza DSI do podłączenia modułu wyświetlacza, gniazda audio, a także portu Ethernet. Na płytce znajdziemy dwa gniazda micro USB OTG, z czego jedno z nich jest przeznaczone do podłączenia zasilania płytki. Natomiast gniazdo HDMI w odróżnieniu od “większych braci”, występuje tutaj w wersji mini. Podobnie jak większe gabarytowo modele Pi Zero W jest wyposażony w 40-pinowe złącze GPIO umożliwiające podłączenie modułów rozszerzeniowych Raspberry Pi HAT, takich jak np. wentylator wspomagający chłodzenie, moduł łączności radiowej LoRa czy sterownik serwomechanizmów. Aby skorzystać z pinów GPIO w uniwersalny sposób, warto przylutować goldpiny, za pomocą których użytkownik będzie mógł podłączyć nakładki rozszerzeniowe i inne urządzenia bez konieczności lutowania tak, aby błyskawicznie można było je wymieniać. Tak jak w innych modelach Raspberry Pi, tak również tutaj użytkownik ma do dyspozycji gniazdo na karty micro SD, która poza pełnieniem funkcji przechowywania danych użytkownika, ma za zadanie także przechowywać pliki niezbędne do uruchomienia i funkcjonowania systemu operacyjnego Raspbian OS. Łączność bezprzewodową zapewnia moduł Cypress CYW43438, który obejmuje komunikację przez Wi-Fi w standardzie IEEE 802.11 b/g/n w paśmie częstotliwości 2,4GHz oraz Bluetooth BLE 4.1, co stanowi nowość w tym modelu. Tak jak każdy komputer, również Raspberry Pi Zero W jest wyposażony w procesor. Zastosowany układ Broadcom BCM2835 SoC pojawia się również w modelach pierwszej serii Raspberry Pi i jest wykonany w 32-bitowej architekturze ARM na pojedynczym rdzeniu o częstotliwości zegara wynoszącej 1GHz. Ponadto, chip obejmuje również pamięć RAM o pojemności 512MB i procesor graficzny Video Core IV zdolny do przetwarzania obrazu w jakości HD 1080p z odświeżaniem 60 klatek na sekundę.

Raspberry Pi Zero W – znakomity stosunek ceny do jakości

Wbudowane moduły łączności bezprzewodowej Wi-Fi i Bluetooth czynią z Raspberry Pi Zero W minikomputer o wysokim stopniu wszechstronności i uniwersalności w bardzo przystępnej cenie. Małe rozmiary płytki PCB są wyłącznie mylącym pozorem, również za sprawą 32-bitowego procesora o zegarze 1GHz. Ten model stwarza bardzo dobre warunki do tworzenia wielu ciekawych projektów elektronicznych, włączając w to IoT. Jednak, aby w pełni cieszyć się możliwościami tej malutkiej płytki, konieczne jest osobne zakupienie dodatkowych akcesoriów, takich jak karta pamięci, wyświetlacz, klawiatura itp. Za sprawą niewielkiego rozmiaru, całkiem wydajnego procesora w architekturze ARM i niskiego poboru prądu Raspberry Pi Zero W może być zasilany z power banku podobnego do tych, które są używane do ładowania telefonów. Dzięki temu najmniejsza z ”malinek” może stanowić solidny fundament pod projekty robotów i pojazdów zdalnie sterowanych. Co więcej, parametry sprzętowe umożliwiają korzystanie z Pi Zero W jako niewielkiego komputera do pracy biurowej, tj. do takich zadań jak edytowanie dokumentów, ale także do nauki programowania – bo takie było jedno z najważniejszych założeń już przy projektowaniu pierwszego Raspberry Pi. Wartym podkreślenia jest również fakt, że społeczność użytkowników Raspberry Pi obejmuje bardzo dużo osób z całego świata, a producent zapewnia znakomite wsparcie techniczne dla każdego. Model Pi Zero W jest zatem znakomitym rozwiązaniem dla początkujących programistów, a także profesjonalnych projektantów systemów embedded.