image

Raspberry Pi 2 B+ A+

Już od czasu wdrożenia na rynek seria Minikomputerów Raspberry Pi cieszy się rosnącą popularnością – zarówno na uczelniach technicznych, w społeczności makerów, a nawet w ośrodkach badawczo-produkcyjnych. Korzystając z minikomputerów spod znaku “malinki” użytkownik dostaje niemal nieograniczone możliwości tworzenia zarówno prostych, jak i zaawansowanych projektów – i to w bardzo przystępnej cenie. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka modeli Raspberry Pi, a każdy z nich wyposażony jest w osprzęt umożliwiający funkcjonowanie jako komputer domowy, a także jako samodzielny sterownik do zastosowania w systemach wbudowanych. Zobacz, jakie wyposażenie oferują nam modele Pi 1A+ z 2014 roku oraz zaprezentowany dwa lata później Pi 2B+.  

Raspberry Pi 1A+

Raspberry Pi 1A+ jest znakomitym minikomputerem dla osób chcących poznać tajniki tworzenia aplikacji embedded w bardziej rozbudowanym ujęciu niż projekty tworzone na podstawie płytki Arduino. W stosunku do poprzedniego modelu wprowadzono ulepszenia sprzętowe, dzięki którym płytka PCB zajmuje mniej miejsca w obudowie (65,0mm x 56,0mm), a także oferuje wyższe osiągi sprzętowe dzięki zastosowaniu pamięci RAM o dwukrotnie większej pojemności (512MB), zapewniając w ten sposób krótszy czas wykonywania wszystkich niezbędnych operacji obliczeniowych przy korzystaniu z aplikacji o wzmożonych wymaganiach sprzętowych. Projekt minikomputera Pi 1A+ odznacza się także obniżonym poborem prądu, wynoszącym 200mA, co w stosunku do poprzednika przekłada się na obniżenie poboru mocy z 1,5 W na 1,0 W. Zastosowany procesor to 32-bitowy Broadcom BCM2835, który bazuje na pojedynczym rdzeniu ARM1176JZF-S i jest taktowany sygnałem zegarowym o częstotliwości 700 MHz. Współpracuje on z procesorem graficznym Broadcom Video Core IV. Po raz pierwszy zamiast gniazda na standardowe karty SD producent zastosował gniazdo na karty micro SD, które jest wyposażone w zatrzask, zabezpieczający przed niezamierzonym usunięciem karty pamięci. Również gniazdo RCA do przesyłania obrazu wideo zostało zastąpione 4-pinowym gniazdem typu CTIA. Obraz możemy także przesyłać do zewnętrznego monitora z wykorzystaniem gniazda HDMI, a w celu przechwycenia zdjęć lub filmów możemy skorzystać ze złącza CSI dla kamery. Podobne złącze DSI, również znajdujące się na płytce Pi1 A+, umożliwia podłączenie wyświetlacza LCD-TFT. Użytkownik ma także do dyspozycji pojedynczy port USB 2.0 oraz 40-pinowe złącze GPIO, do którego można podłączyć płytki prototypowe oraz nakładki rozszerzeniowe Raspberry Pi HAT.

Raspberry Pi 2B+

Kolejna odsłona drugiej generacji Raspberry Pi nosi nazwę Pi 2B+. Konstrukcja tego minikomputera zawiera kilka poważnych ulepszeń względem poprzednich wersji. Po raz pierwszy w historii Raspberry Pi konstruktorzy sięgnęli po wielordzeniowy procesor wykonany w architekturze 64-bitowej. Broadcom BCM2836 zbudowany jest z czterech rdzeni ARM Cortex-A53, taktowanych sygnałem zegarowym o częstotliwości 900MHz. Do realizowania obliczeń zmiennoprzecinkowych procesor wykorzystuje jednostkę sprzętową FPU VFPv4, w której zaimplementowano zestaw instrukcji wektorowych NEON, co jeszcze korzystniej wpływa na szybkość wykonywanych obliczeń. BCM2836 jest wykonany w technologii SoC (ang. System-on-Chip) i w jednej obudowie współpracuje z procesorem graficznym Broadcom Video Core IV. Kolejnym składnikiem, dzięki któremu Raspberry Pi 2B+ może zostać użyty w bardziej wymagających aplikacjach, jest pamięć SDRAM o pojemności 1 GB. Użytkownik może podłączyć mysz, klawiaturę i dyski zewnętrzne, mając do dyspozycji cztery porty USB 2.0, każdy o wydajności prądowej do 1,2 A. Zasilanie Pi 2B+ jest doprowadzane przez port Micro USB. Wymagany jest zasilacz o napięciu wyjściowym 5 V i wydajności prądowej na poziomie 2 A. W trybie spoczynkowym Raspberry Pi 2B+ pobiera prąd o natężeniu 0,22 A, natomiast przy maksymalnym obciążeniu, kiedy komputer obsługuje mysz, klawiaturę i monitor, pobór prądu wzrasta do 0,82 A. Wbudowany port Ethernet umożliwia zrealizowanie przewodowego połączenia z internetem i maksymalną przepustowością danych na poziomie 100 Mb/s. Raspberry Pi 2B+ pracuje na systemie operacyjnym Raspbian OS, ale z uwagi na nową, bardziej zaawansowaną 64-bitową architekturę procesora, która realizuje zestaw instrukcji ARMv8-A, może funkcjonować także na systemie Ubuntu Core i wielu innych dystrybucjach systemu Linux. Uruchamianie systemu operacyjnego odbywa się z poziomu tej samej karty pamięci, która w minikomputerach Raspberry Pi pełni funkcję przechowywania plików i programów użytkownika. Pierwszy minikomputer od Raspberry Pi z czterordzeniowym procesorem został także wyposażony w jeden ze znaków rozpoznawczych “malinki” – porty GPIO, do których użytkownik może podłączyć urządzenia peryferyjne. Mogą to być zarówno nakładki HAT (np. sterowniki silników, moduły łączności bezprzewodowej czy też czujniki pomiarowe), jak i własne moduły elektroniczne, zbudowane na płytce stykowej lub płytce uniwersalnej PCB. Dzięki temu Raspberry Pi 2B+ może stanowić zarówno praktyczny, kompaktowych rozmiarów komputer na biurko, jak i wszechstronną platformę rozwojową do nauki programowania oraz prototypowania zaawansowanej elektroniki.