image

Raspberry Pi 3B

Zaprezentowany w lutym 2016 model Pi 3B jest kolejnym znakiem postępu pod kątem mocy obliczeniowej oraz opcji łączności z siecią bezprzewodową. Konstruktorzy z Raspberry Pi Foundation postawili sobie za cel dokonywanie rzeczy mogłoby się wydawać dotychczas niemożliwych w dziedzinie elektroniki programowalnej. Już od czasu wdrożenia na rynek pierwszych minikomputerów jednopłytkowych nabywcy byli pod wrażeniem całkiem dobrych osiągów tak małego komputera. Następstwem była kontynuacja rozwoju projektu polegająca na modyfikacjach oprogramowania, osprzętu, a także tworzeniu dodatków rozszerzających podstawowe możliwości małej, niepozornie wszechstronnej płytki dla elektroników i programistów o profilu hobbystycznym, jak i zawodowym. Nowością jest m.in. zintegrowany moduł Wi-Fi obsługujący łączność bezprzewodową zgodnie ze standardem IEEE 802.11 b/g/n w paśmie 2,4GHz.

Raspberry Pi 3B – postęp w komunikacji i prostota obsługi

Raspberry Pi 3B został wyposażony w 64-bitowy procesor oparty na czterech rdzeniach Cortex-A53 w architekturze ARM. Częstotliwość zegara taktującego wynosi 1,2 GHz. Jednym z najbardziej wyczekiwanych elementów jest wbudowana obsługa transmisji danych po sieci Wi-Fi. Komunikacja bezprzewodowa może być realizowana także za pomocą modułu Bluetooth 4.1 BLE o zmniejszonym poborze energii. Dzięki temu odpadają problemy związane z podłączaniem dodatkowych adapterów i modułów wymagających użycia portów USB lub innych złączy komunikacyjnych, które użytkownik może wykorzystać do innych celów. Zasilanie minikomputera odbywa się przez port micro USB, standardowo napięciem 5VDC. Zalecany zasilacz musi wykazywać minimalną wydajność prądową na poziomie 2,5A. Jeśli aplikacja, w której chcemy wykorzystać minikomputer, nie ma takiego zapotrzebowania na energię elektryczną, wówczas warto zwrócić uwagę na takie modele jak Pi Zero, o nieco słabszym i mniej rozwiniętym zapleczu sprzętowym, ale znacznie mniejszym poborze energii ze źródła zasilania. Dla ułatwienia projekt płytki PCB modelu Pi 3B został wykonany tak, aby użytkownicy poprzednich generacji tego minikomputera mogli bez problemu odnaleźć się w jego obsłudze. Ponadto, dzięki takiemu zabiegowi większość obudów i elementów montażowych ze starszych modeli będzie również pasować do Pi 3B. Podobnie jak u poprzedników zestaw złączy obejmuje dwa porty USB 2.0, gniazdo HDMI do monitora, gniazdo Audio/Video na wtyk 3,5mm, Ethernet o przepustowości 10/100 Mb/s, slot na karty pamięci micro SD, a także 40-pinowe złącze GPIO umożliwiające podłączenie różnych czujników, diod LED, mechanizmów wykonawczych i innych urządzeń zewnętrznych. Nie zapomniano także o złączach dla kamery i wyświetlacza. Z uwagi na to, że główny procesor został wykonany w technice System-on-Chip, wraz z nim w jednej obudowie umieszczono procesor graficzny VideoCore IV, znany z Raspberry Pi 2. Pojemność pokładowej pamięci RAM wynosi 1GB.

Raspberry Pi 3B – obsługa oprogramowania

Podobnie jak u poprzedników, również Raspberry Pi 3B może funkcjonować na różnych systemach operacyjnych, takich jak firmowy Raspbian OS, Ubuntu Mate, a także Windows 10 IoT. Od maja 2016 roku płytka Pi 3B obsługuje także system Android. Uruchamianie systemu operacyjnego może odbywać się tradycyjnie z karty pamięci micro SD lub poprzez sieć Wi-Fi z użyciem aplikacji NOOBS, która ułatwia i przyspiesza proces instalacji systemu. Dzięki zastosowaniu szybszego procesora model Pi 3B wykazuje ok. 25% wyższą efektywność pracy w stosunku do poprzednika, co objawia się m.in. płynnym przetwarzaniem obrazu wyświetlanego na monitorze, nawet gdy w przeglądarce internetowej jest otwartych kilkanaście kart jednocześnie. Nie jest to co prawda urządzenie stworzone do zadań o tak wysokich wymaganiach sprzętowych, jakie spełniają pełnowymiarowe komputery PC, ale w dalszym ciągu jest wystarczający przy edytowaniu dokumentów, przeglądaniu internetu i odtwarzaniu filmów w aplikacji YouTube. Podczas tworzenia własnych aplikacji wymagających napisania programu do obsługi urządzeń podłączonych do portów GPIO, moc obliczeniowa procesora również daje znać o sobie w dobrym świetle z uwagi na krótki czas kompilowania kodu oraz bardzo dobrą współpracę z nakładkami HAT.

Raspberry Pi 3B – czy warto go kupić?

Minikomputery z wszystkich serii Raspberry Pi okazały się ciekawym i bardzo praktycznym narzędziem, dzięki któremu każdy może od podstaw poznać, jak działają komputery, jak wygląda obsługa systemu Linux z poziomu użytkownika, a także, w jaki sposób przebiega interakcja między komputerem a osprzętem zewnętrznym, który współpracuje z Raspberry Pi. Do takich rozwiązań zalicza się także Pi 3B, który zyskał własny moduł łączności Wi-Fi oraz Bluetooth BLE, dzięki czemu można go wykorzystać w projektach embedded wymagających np. zdalnego sterowania urządzeniami automatyki domowej. Parametry sprzętowe umożliwiają także obsługę takich aplikacji jak edytory dokumentów i grafiki, a także odtwarzanie filmów i zdjęć, dzięki czemu po podłączeniu myszy, klawiatury i monitora Pi 3B może pełnić funkcję klasycznego PC-ta.