Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z Raspberry Pi, warto na początek zrealizować kilka prostych projektów dla początkujących.

Sprawdź, czym kierować się, wybierając pierwsze projekty na Raspberry Pi, co warto zbudować na początek oraz gdzie szukać inspiracji!

Jaka wersja Raspberry Pi nadaje się dla początkujących?

W zasadzie każda generacja Raspberry Pi dobrze sprawdzi się jako pierwsza płytka dla osób początkujących. Ważne jest, by wybrany model był dopasowany do potrzeb użytkownika oraz projektów, jakie zamierza on budować. Podczas wyboru Raspberry Pi dla początkujących można kierować się także popularnością poszczególnych wariantów: im częściej spotykana jest dana wersja, tym więcej projektów z jej użyciem (również tych najbardziej podstawowych) można znaleźć. Pod tym względem często wykorzystywanym modelem jest Raspberry Pi Zero, a także najnowsze Raspberry Pi 4 i 4B. Natomiast jeśli planujesz naukę przy wykorzystaniu kursu dostępnego na portalu FORBOT, wybierz Raspberry Pi 3B, 3B+ i 4, które są kompatybilne ze znajdującymi się tam materiałami edukacyjnymi.

Czym kierować się przy wyborze projektu Raspberry Pi dla początkujących?

Podczas planowania pierwszych projektów warto zastanowić się, jakie są Twoje mocne i słabe strony. Przykładowo, niektórzy początkujący użytkownicy nie umieją jeszcze dobrze lutować, ale mają spore doświadczenie w programowaniu, inni – dokładnie odwrotnie, natomiast jeszcze inni dotychczas w ogóle nie mieli styczności z elektroniką w żadnej postaci. Dlatego wybierając pierwsze projekty na Raspberry Pi, zastanów się najpierw, co już potrafisz robić, a czego dopiero chcesz się nauczyć. Jeśli natomiast jest to Twój pierwszy kontakt z elektroniką w praktyce, najlepszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po kompleksowy kurs Raspberry Pi (na przykład ze strony FORBOT) lub samodzielne projekty oznaczone jako najłatwiejsze do wykonania. Zazwyczaj zakładają one budowanie nieskomplikowanych konstrukcji elektronicznych wykorzystujących podstawowe komponenty, takie jak diody, buzzery, przyciski czy proste czujniki.

Pomysły i inspiracje na projekty z Raspberry Pi

Wśród prostych, ale bardzo ciekawych i pouczających projektów Raspberry Pi dla początkujących można wymienić na przykład zbudowanie takich konstrukcji, jak retro konsola do gier (z zestawem i oprogramowaniem RetroPie), dysk sieciowy NAS, odtwarzacz multimedialny oparty o Kodi czy robot mobilny na kołach lub gąsienicach. Świetnym pomysłem na początek są również projekty z Raspberry Pi i dedykowanymi nakładkami LED (dostępne w ofercie takich marek jak Adafruit, Pimoroni czy DFRobot), które po zaprogramowaniu umożliwiają uzyskanie ciekawych efektów wizualnych. Można także skorzystać z gotowych zestawów zawierających płytkę Raspberry Pi w odpowiedniej wersji oraz wszystkie akcesoria i komponenty elektroniczne niezbędne do zbudowania wybranego urządzenia. Oczywiście możliwe jest również zbudowanie tysięcy innych projektów – kolejne inspiracje możesz znaleźć na stronach i portalach wymienionych w kolejnym akapicie.

Raspberry Pi – gotowe projekty dla początkujących

W sieci oraz innych źródłach dostępne jest bardzo wiele gotowych projektów Raspberry Pi dla początkujących. Ogromną ilość ciekawych propozycji znajdziesz między innymi na takich portalach jak FORBOT czy Majsterkowo.pl. Świetną opcją są także tematyczne kanały na YouTube, gdzie dostępne są szczegółowe instrukcje wideo ułatwiające konstruowanie rozmaitych projektów krok po kroku. Natomiast osobom preferującym bardziej tradycyjne media można polecić literaturę przeznaczoną dla początkujących użytkowników Raspberry Pi, na przykład takie pozycje jak “20 prostych projektów Raspberry Pi” wydawnictwa PWN, “Raspberry Pi. Receptury” wydawnictwa Helion czy “Hello Raspberry Pi! Python Programming for Kids and Other Beginners” autorstwa Ryana Heitza (w języku angielskim).

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 6

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Zobacz również