Jaki zasilacz do Raspberry Pi wybrać? Jakimi parametrami prądowymi powinien się charakteryzować? Poradnik dla początkujących.

Jaki zasilacz do Raspberry Pi 4 będzie najlepszy? Jakie mogą być skutki używania nieodpowiednich zasilaczy?

Raspberry Pi jest najpopularniejszym na świecie minikomputerem, wokół którego wyrosła olbrzymia społeczność wzajemnie wspierających się użytkowników. To wartość dodana, której nie można pominąć wybierając jeden z minikomputerów dostępnych na rynku. Stabilne zasilanie Raspberry Pi to gwarancja bezpiecznej i niezakłóconej pracy maliny. Z tego powodu wybór odpowiedniego źródła zasilania jest kluczowy, bez względu na generację minikomputera. Wiele ciekawych informacji na temat historii projektu można przeczytać w tym artykule.

Jaki zasilacz do Raspberry Pi będzie najlepszy?

Teoretycznie odpowiedź jest prosta. Oryginalny, czyli wyprodukowany przez fundację Raspberry Pi. W tym miejscu warto się jednak zatrzymać. Jak w obecnych czasach potwierdzić oryginalność produktu? Wystarczy zakupić go u oficjalnego dystrybutora. Wówczas mamy pewność, że otrzymamy pełnowartościowe urządzenie, zgodne z opisem.

  • Najprostszym rozwiązaniem jest zakup zestawu, który oprócz Raspberry Pi zawiera zasilacz i dodatkowe akcesoria, takie jak obudowa, karta pamięci z systemem NOOBs i przewody. Więcej o nośnikach danych można przeczytać klikając w ten link.
  • Osoby, które zakupiły minikomputer bez zasilacza, ewentualnie posiadają nieodpowiedni zasilacz, muszą dokupić go osobno. Dobra wiadomość jest taka, że jest to stosunkowo niewielki wydatek. Prawdą jest, że oryginalne akcesoria są przeważnie najdroższe, jednak różnica pomiędzy zamiennikami nie jest znacząca.

Zatem jaki zasilacz do Raspberry Pi 4 będzie najlepszy, a co za tym idzie zapewni stabilną i bezpieczną pracę popularnej maliny i podłączonych urządzeń oraz akcesoriów? Oryginalny zasilacz pracuje z napięciem wejściowym zawierającym się w zakresie od 100 V do 240 V prądu przemiennego. Napięcie wyjściowe jest równe 5,1 V. Z kolei częstotliwość wynosi od 50 Hz do 60 Hz. Na szczególną uwagę zasługuje wydajność prądowa, wynosząca do 3A. Długość przewodu zasilającego wynosi 1,5 m. Na końcu znajduje się wtyk USB typu C. Powyższe parametry są wyznacznikiem dla wszystkich firm, które produkują zamienniki zasilaczy do czwartej generacji popularnej maliny. Czy tylko oryginalny zasilacz do Raspberry Pi 4 zapewnia prawidłowe działanie minikomputera? Oczywiście, że nie. Na rynku można znaleźć wiele dobrej jakości zamienników charakteryzujących się praktycznie identycznymi parametrami elektrycznymi. Osoby zainteresowane nauką elektroniki zachęcamy do przeczytania ciekawego artykułu znajdującego się pod tym linkiem.

Zasilanie Raspberry Pi – dodatkowe informacje

Niestety w internecie można znaleźć wiele ofert zasilaczy, które kuszą bardzo niską ceną i odpowiednio dopasowanymi parametrami elektrycznymi do zasilania Raspberry Pi. W praktyce często okazuje się, że opis urządzenia nie ma żadnego odzwierciedlenia w rzeczywistości. Przeważnie dotyczy to zawyżonej wydajności prądowej. Jeżeli zasilacz nie dysponuje odpowiednią mocą, wówczas podłączony minikomputer i dodatkowe akcesoria po prostu nie będą działać. Osoby, które skusiły się na zakup taniego zasilacza niewiadomego pochodzenia w zdecydowanej większości przypadków są zmuszone do ponownych zakupów. Wówczas wybierają oryginalne zasilacze lub wysokiej klasy zamienniki, które cieszą się dobrą opinią wśród użytkowników. Warto zaznaczyć, że niektóre firmy produkują zasilacze kompatybilne zarówno z wersją 4B, jak i 3B+, 3B oraz 2B popularnej maliny. Urządzenia tego typu są szczególnie polecane dla użytkowników posiadających różne generacje minikomputerów. Osoby początkujące zachęcamy do lektury artykułu Jak zacząć przygodę z Raspberry Pi?

Licencjonowane adaptery

W ofercie oficjalnych dystrybutorów Raspberry Pi można znaleźć również adaptery, dzięki którym możliwe jest podłączenie zasilacza z wtykiem microUSB do gniazda USB typu C. Licencjonowane adaptery nie powodują żadnych nieprawidłowości w działaniu zasilacza i minikomputera. Oryginalne akcesoria występują zarówno w kolorze białym, jak i czarnym.

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 4

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Zobacz również