Spis treści:
Jeśli Twój projekt na Arduino działa zgodnie z założeniami, to znaczy, że teraz rozpoczyna się najciekawszy etap. Zadbaj o estetykę i dobierz odpowiednią obudowę do Arduino!
Dobór i projektowanie obudowy do Arduino
W tym artykule przedstawiono, na co zwrócić uwagę przy doborze i projektowaniu obudowy oraz innych elementów montażowych do płytek Arduino.
Arduino — od projektu do obudowy
Arduino jest platformą, którą pokochali pasjonaci elektroniki i programowania z całego świata — zarówno domorośli majsterkowicze, jak i zawodowi konstruktorzy. Liczba projektów, które zostały zrealizowane przy użyciu tych słynnych niebieskich płytek z mikrokontrolerami AVR, aktualnie liczy się w tysiącach. Jeżeli projekt urządzenia elektronicznego opartego na płytce Arduino pomyślnie przejdzie etap prototypu oraz uruchomienia testowego, wówczas, aby móc z niego bezpiecznie i wygodnie korzystać w praktyce, warto zadbać o dobór odpowiedniej obudowy. Można wybrać gotową obudowę lub zaprojektować ją samemu. To drugie rozwiązanie jest szczególnie warte rozważenia, jeśli rozmieszczenie płytki i elementów zewnętrznych w obudowie jest niestandardowe.
Na co zwrócić uwagę, wybierając obudowę do modułów Arduino?
Jeśli zamierzasz korzystać z płytki Arduino jako narzędzia do prototypowania, ale jednocześnie chcesz zadbać o zabezpieczenie płytki przed uszkodzeniami mechanicznymi i zwarciami elektrycznymi, to wybierz taką obudowę, która pozwoli na łatwy dostęp do portów I/O i zasilania. Jeśli natomiast Twój projekt oprócz płytki bazowej obejmuje jedną lub więcej nakładek rozszerzeniowych Arduino Shield, musisz zwrócić uwagę na to, aby wymiary obudowy były wystarczająco duże. Ponadto konieczne jest prawidłowe rozplanowanie kolejności podłączania nakładek. Szczególnie jeśli nakładka jest wyposażona w elementy sterujące (przyciski i potencjometry) oraz wyświetlacze, naturalne jest, aby umieścić ją jako pierwszą od góry. Górna część panelu obudowy powinna mieć precyzyjnie wyfrezowane otwory. Jeśli natomiast sam wykonałeś własną nakładkę do Arduino o niestandardowej budowie, wówczas najlepszym wyborem jest zaprojektowanie modelu obudowy oraz wydrukowanie go na drukarce 3D. Kolor obudowy powinien być zgodny z Twoimi upodobaniami.
Elementy montażowe do obudowy
Sposób montażu płytki Arduino w obudowie jest nie bez znaczenia również ze względu na ochronę przed uszkodzeniami elektroniki, ale także samej obudowy. Elementy obudowy spasowane na siłę mogą z czasem pękać. Dlatego ważne jest ich prawidłowe wymiarowanie, aby pasowały do wymiarów płytki Arduino i ewentualnych rozszerzeń. Ponadto płytka nie może być zamontowana w obudowie luzem, zwłaszcza jeśli obudowa jest wykonana z metalu. Taki niestaranny montaż może skutkować zerwaniem przewodów lub zwarciem, powodując trwałe uszkodzenie elektroniki. Niezbędnymi elementami przy montażu płytki Arduino w obudowie są śruby oraz tuleje dystansowe z tworzywa sztucznego, które zapewniają stabilne mocowanie oraz izolację względem podłoża. W przypadku metalowej obudowy warto także podkleić ją od wewnątrz taśmą izolacyjną w miejscu, nad którym będzie zamontowana płytka Arduino oraz moduły zewnętrzne.
Zobacz również
Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z Raspberry Pi, warto na początek zrealizować kilka prostych projektów dla początkujących. Sprawdź, czym kierować…
Pomiary temperatury mają zastosowanie nie tylko w meteorologii, ale także w diagnostyce maszyn i urządzeń - do tego celu również…
Jaki zasilacz do Raspberry Pi wybrać? Jakimi parametrami prądowymi powinien się charakteryzować? Poradnik dla początkujących. Jaki zasilacz do Raspberry Pi…