image

Akcesoria

Raspberry Pi to nie tylko minikomputer, ale cały system, który poza modułami głównymi obejmuje także szeroką paletę akcesoriów rozszerzających podstawowe możliwości tej kultowej platformy rozwojowej do nauki i prototypowania programowalnych aplikacji elektronicznych. Poza takimi podstawowymi dodatkami jak przewody komunikacyjne i zasilacze, do płytki Raspberry Pi możemy dołączyć rozmaite uzupełnienia, takie jak np. obudowy, nakładki rozszerzeniowe HAT i wiele innych. Zapraszamy do zapoznania się z ciekawymi akcesoriami, które zwiększą podstawową funkcjonalność Raspberry Pi.

Oficjalna obudowa do Raspberry Pi 3

Podobnie jak dla telefonów komórkowych, również dla Raspberry Pi 3 możemy dobrać obudowę zróżnicowaną pod kątem materiału wykonania, kolorystyki i sposobu montażu. Producent oferuje obudowy zaprojektowane specjalnie pod wymiary płytki PCB oraz układ złączy. W razie potrzeby górną część obudowy można ściągnąć w celu uzyskania dostępu do portów GPIO. Obudowa również zapewnia dobrą ochronę elektroniki Raspberry Pi przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz nadaje atrakcyjny wygląd.

Oficjalna kamera do Raspberry Pi

Potrzebujesz kamery do swojego projektu opartego na Raspberry Pi? Żaden problem! Producent przygotował oficjalny, dedykowany moduł kamerki wyposażony fabrycznie w taśmę wieloprzewodową zakończoną wtykiem dla złącza CSI umieszczonego na płytce Raspberry Pi. Rozdzielczość kamery wynosi 8Mpix, a pokładowy czujnik Sony Exmor IMX219 umożliwia przechwytywanie obrazu w jakości HD 1080p z prędkością odświeżania wynoszącą 30 klatek na sekundę. Taki moduł kamery sprawdzi się znakomicie w systemach alarmów antywłamaniowych oraz w makrofotografii przyrodniczej.

Zestaw radiatorów do Raspberry Pi

W zwykłej obudowie Raspberry Pi ma zapewnioną ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi i przy większości prostych zastosowań nie wymaga dodatkowych ulepszeń wspomagających odprowadzanie ciepła. Jednak bardziej rozbudowane aplikacje wraz z możliwością podkręcenia częstotliwości zegara procesora, niosą za sobą wzmożone zapotrzebowanie na moc obliczeniową, czego efektem ubocznym jest bardziej intensywne nagrzewanie. W tym celu producent przygotował zestaw aluminiowych radiatorów z warstwą samoprzylepną dla ułatwienia montażu. Radiator zwiększa powierzchnię oddawania ciepła i zapobiega w ten sposób zmniejszeniu efektywności pracy komputera.

Dysk twardy do Raspberry Pi

Firma Western Digital przygotowała bardzo pojemne dyski twarde, które stanowią znakomite rozszerzenie dla kart pamięci micro SD, będących podstawowym elementem odpowiedzialnym za magazynowanie plików użytkownika. Zestaw obejmuje dysk twardy w zależności od wersji o pojemności 250GB lub 375GB wraz z kartą pamięci micro SD z fabrycznie wgranym oprogramowaniem NOOBS umożliwiającym prostą i szybką instalację systemu operacyjnego Raspbian OS. Do dysków Western Digital dla Raspberry Pi możesz także dobrać dedykowaną obudowę. 

CanaKit – konwerter GPIO dla Raspberry Pi

Ogromna część użytkowników Raspberry Pi używa tego minikomputera jednopłytkowego jako fundamentu pod projekty embedded, włączając w to technologię internetu rzeczy (IoT). Za wielką uniwersalnością “malinki” odpowiada zestaw wyprowadzeń GPIO – 40 pinów obejmujących m.in. programowalne wejścia/wyjścia dwustanowe, przetwornik analogowo-cyfrowy, źródło sygnału PWM, a także interfejsy komunikacyjne, takie jak UART, SPI czy I2C. Jeśli stawiasz swoje pierwsze kroki w obsłudze Raspberry Pi, zestaw CanaKit będzie świetnym dodatkiem dla Ciebie. Za pomocą złącza z taśmą wieloprzewodową i płytką stykową, możesz łatwo i szybko przeprowadzić prototypowanie i test prawidłowego funkcjonowania Twojego projektu.

Pi Sense HAT – moduł rozszerzeniowy z czujnikami pomiarowymi

Nakładka Sense HAT do Raspberry Pi wzbogaca moduł bazowy o wiele ciekawych funkcji przydatnych w projektach systemów pomiarowych. Płytka ta jest wyposażona w kompatybilne złącze GPIO i jest wyposażona w magnetometr, akcelerometr, czujniki temperatury, wilgotności i ciśnienia oraz matrycę diod LED w układzie 8×8, a także mały joystick, który może być sterowany jednym palcem. Raspberry Pi 3 wraz z nakładką Sense HAT mieści się idealnie do dedykowanej obudowy.

HiFiBerry DAC+ – karta dźwiękowa do Raspberry Pi

Jeśli chcesz zbudować wysokiej jakości system rozrywki domowej, poza dobrą jakością obrazu z pewnością będziesz musiał zadbać o dobrą jakość dźwięku. Nakładka HiFiBerry DAC+ sprawdzi się w tym celu znakomicie. Montaż do modułu bazowego nie wymaga lutowania dzięki wyposażeniu w złącze GPIO. W osprzęcie zastosowano wysokiej jakości przetworniki ADC i DAC marki Burr-Brown. 24-bitowa rozdzielczość oraz częstotliwość próbkowania wynosząca 192kHz dostarcza bardzo przyjemne doznania słuchowe. Sygnał audio jest podawany na wejście TRS jack 3,5mm, a wyjście audio jest zrealizowane stereofonicznie na dwóch złączach RCA. HiFiBerry DAC+ może także pełnić funkcję procesora przetwarzającego dźwięk, za pomocą którego możemy na obrabiany sygnał wejściowy nakładać dodatkowe efekty, takie jak opóźnienie czy też modulacja częstotliwości, co często wykorzystuje się w zabiegach studyjnych przy nagrywaniu muzyki.