image

Arduino MKR

Ogromna rzesza pasjonatów elektroniki i programowania, zarówno w zakresie hobbystycznym, jak i profesjonalnym, do realizacji swoich projektów potrzebuje efektownych i wszechstronnych narzędzi, a bardzo często zalicza się do nich platforma ewaluacyjna Arduino, a prym w popularności wiedzie płytka Arduino Uno z mikrokontrolerem Atmega 328. Daje ona ogrom możliwości wykorzystania w różnych projektach i aplikacjach, również dzięki możliwości dołączenia do niej rozmaitych modułów rozszerzeniowych Arduino Shield. Producent wprowadził niedawno także serię MKR, zaprojektowaną specjalnie pod projekty wykorzystujące technologię IoT (Internetu rzeczy). Seria Arduino MKR to narzędzia łączące w sobie liczne zalety w postaci m.in. łatwej obsługi dla początkujących elektroników oraz mnogości zastosowań w wielu projektach.

Arduino MKR – internet rzeczy w małej płytce PCB

Seria Arduino MKR to małe płytki PCB z mikrokontrolerami przeznaczone głównie do projektowania urządzeń elektronicznych, wykorzystujących technologię internetu rzeczy. Moduły z serii MKR to znakomita oferta zarówno dla elektroników-hobbystów, jak i zawodowych konstruktorów urządzeń elektronicznych. W stosunku do najbardziej znanej płytki z serii Arduino – Uno – płytki MKR charakteryzują się znacznie mniejszymi wymiarami (tj. 45 x 18 mm). Każda płytka z serii Arduino MKR jest wyposażona w 22 porty wejścia/wyjścia, a wśród nich 12 programowalnych portów typu wejście/wyjście z możliwością pracy w trybie generowania przebiegu prostokątnego o zmiennym wypełnieniu, a także przetwornik ADC z siedmioma wejściami oraz przetwornik DAC z wyjściem pojedynczym. Niewątpliwą zaletą modułów Arduino MKR jest możliwość komunikacji bezprzewodowej z urządzeniami zewnętrznymi.

Arduino MKR – wydajny procesor i szerokie możliwości w zakresie komunikacji bezprzewodowej

Kolejnym elementem, który szczególnie odróżnia płytki bazowe MKR od płytek Uno, jest zastosowany mikrokontroler – Atmel SAM D21 Cortex M0+. Częstotliwość zegara taktującego procesor wynosi 48MHz – to aż trzykrotnie więcej w porównaniu do układu Atmega 328 zastosowanego w Arduino Uno. Ponadto, procesor ma wbudowany zegar RTC, pamięć SRAM 32 kB, a także pamięć FLASH dysponującą 256 kB miejsca. Płytka Arduino MKR jest dostępna w różnych wariantach pod względem możliwości komunikacji bezprzewodowej i podobnie jak inne płytki Arduino, oferuje możliwość komunikacji poprzez sieć bezprzewodową Wi-Fi, SigFox, a także poprzez sieć radiową LoRa. Arduino MKR może współpracować z nakładkami rozszerzeniowymi Arduino Shield, a także realizować łączność za pośrednictwem sieci Ethernet i magistrali CAN.

Arduino MKR – nie tylko aplikacje IoT

Moduły Arduino z serii MKR odznaczają się wysoką uniwersalnością. Z myślą o tych, którzy już obcowali z Arduino Uno i chcą poznać od podstaw obsługę osprzętu wykorzystującego mikrokontroler w 32-bitowej architekturze Low Power ARM, producent przygotował standardową wersję Arduino MKR pod nazwą MKR Zero. Natomiast Arduino MKR 485 wykorzystuje do przesyłania danych protokół transmisji szeregowej RS-485. Natomiast w projektach wykorzystujących urządzenia telefonii komórkowej doskonale sprawdzi się Arduino MKR GSM 1400, który wykorzystuje moduł SARAU201 wspierający wykonywanie połączeń głosowych i przesyłania wiadomości SMS przez sieć GSM. Natomiast jeśli potrzebujemy utworzyć połączenie między wieloma urządzeniami z wykorzystaniem sieci Wi-Fi w standardzie IEEE 802.11 b/g/n, wówczas znakomitym wyborem będzie moduł Arduino MKR 1000 wyposażona w specjalizowany układ WINC1500 umożliwiający przesyłanie danych z maksymalną przepustowością wynoszącą 72Mb/s. Popularność zyskują w ostatnim czasie również układy FPGA zawierające programowalne bramki logiczne i przerzutniki, co stanowi znakomitą alternatywę dla mikrokontrolerów. W taki układ jest wyposażona płytka Arduino MKR Vidor4000, którą można zaprogramować z myślą o nawet bardzo rozbudowanych i wyszukanych projektach. Z kolei moduł MKR FOX 1200 to znakomite narzędzie do projektów wykorzystujących nawiązywanie połączeń drogą sieci SigFox na obszarze kontynentu europejskiego. Użytkownik wraz z płytką dostaje roczną, darmową subskrypcję komunikatów SigFox oraz usługę geolokalizacji w aplikacji Spot It. Tak jak w wielu innych pozostałych płytkach Arduino, również w modułach serii MKR na wyposażeniu standardowym znajduje złącze USB, interfejsy SPI, I2C oraz UART, a także gniazdo dla kart pamięci micro SD. Do zasilania płytek Arduino MKR, wymagane jest użycie zasilacza sieciowego o napięciu wyjściowym z przedziału 3,3V – 5,0V. Jeśli moduł będzie pracował w aplikacji wymagającej niezależnego zasilania, wówczas można podłączyć baterię w postaci pakietu litowo-polimerowego o napięciu 3,7V i minimalnej pojemności na poziomie 700mAh. Należy wziąć pod uwagę, że przy zasilaniu płytki z napięcia 5,0V i współpracy z urządzeniami zasilanymi napięciem 3,3V, może okazać się koniecznym podłączenie konwertera poziomów logicznych napięć.