Kiedy padają takie pytania jak: „którą platformę do nauki programowania wybrać?”, „jaki komputer jednopłytkowy dorówna osiągom PC-towi?”, „jaką płytkę z mikrokontrolerem do aplikacji embedded najlepiej wybrać”, najczęściej zostają udzielone dwie odpowiedzi: „Arduino” oraz „Raspberry Pi”. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ obie platformy są bardzo przystępne cenowo i chętnie kupowane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów, a dzięki licznej społeczności użytkowników łatwo o uzyskanie niezbędnej pomocy przy tworzeniu i uruchamianiu projektów. Okazuje się jednak, że na rynku minikomputerów można spotkać bardzo ciekawe alternatywy dla Raspberry Pi i Arduino, które charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami technicznymi i przystępną ceną, a nawet dają jeszcze więcej możliwości wykorzystania. W tym artykule zaprezentowano kilka innych, choć mniej znanych, to zdecydowanie również wartych uwagi minikomputerów jednopłytkowych.
Latte Panda
Latte Panda to prawdziwy konkurent godny Raspberry Pi. Jest to pierwszy minikomputer jednopłytkowy, który funkcjonuje na systemie operacyjnym Windows 10 IoT. Co więcej, system jest fabrycznie zainstalowany w pokładowej pamięci eMMC o pojemności 64GB. Wysoką moc obliczeniową dostarcza czterordzeniowy procesor Atom Cherry Trail Z8300 taktowany sygnałem zegarowym o częstotliwości 1,8GHz, pamięć RAM DDR3 o pojemności 2GB oraz procesor graficzny Intel Graphics GPU. Łączność bezprzewodową zapewniają wbudowane moduły Wi-Fi oraz Bluetooth 4.0. Dzięki zastosowaniu dodatkowego koprocesora oraz 20-pinowego złącza GPIO, do Latte Panda możemy podłączyć również płytki Arduino. Gniazdo na kartę micro SD umożliwia rozszerzenie pamięci wewnętrznej dodatkowo o maksymalnie 32GB. Na wyposażeniu znajduje się także gniazdo Ethernet oraz złącze HDMI dla monitora.
Asus Tinker Board S
Firma Asus to jeden ze światowych gigantów w dziedzinie komputerów klasy PC, zwłaszcza w formie notebooków. Tym razem postanowiła rozszerzyć swoją o ofertę o rozwiązania dla aplikacji embedded. Tinker Board S to już druga odsłona platformy rozwojowej marki Asus. Już na pierwszy rzut oka wykazuje ogromne podobieństwo do słynnego Raspberry Pi w wersji 3B+, za sprawą identycznego rozmiaru i wyposażenia w osprzęt, obejmującego także 40-pinowe złącze GPIO – jeden ze znaków rozpoznawczych „malinek”. Czy Asus Tinker Board S może stanowić zamiennik dla Raspberry Pi 3B+? Lepiej! Pamięć RAM o pojemność 2GB oraz 32-bitowy Procesor RockChip RK3288 SoC zbudowany na czterech rdzeniach Cortex-A17 o częstotliwości taktowania wynoszącej 1,8GHz zapewniają znakomitą moc obliczeniową pod aplikacje embedded, a także korzystanie z Tinker Board w formie komputera biurkowego. W obudowie procesora jest także wbudowany chip Mali T760, który obsługuje przetwarzanie obrazu w jakości 4K z prędkością odtwarzania wynoszącą 30FPS. Wbudowaną pamięć eMMC o pojemności 16GB użytkownik może rozszerzyć, korzystając z gniazda na karty micro SD. Podobnie jak w Raspberry Pi 3B+, również w płytce Asusa znajdziemy cztery złącza USB typu A, złącze HDMI dla wyświetlacza obrazu, a także łączność przez Ethernet o przepustowości 1Gb/s, a także bezprzewodowo – przez Wi-Fi i Bluetooth. Jest także dobra wiadomość dla melomanów – na płytce Tinker Board, zainstalowano Kodek HD, który zapewnia próbkowanie z częstotliwością 192kHz i 24-bitową rozdzielczością i wsparcie dla standardu S/PDIF.
Odroid XU4
XU4 to już czwarta odsłona minikomputera z serii Odroid. Wymiarami i wyglądem zewnętrznym również nawiązuje do płytek Rapsberry Pi serii 3, ale choć jest prawie dwukrotnie droższy, to w kwestii osiągów sprzętowych zdecydowanie go przewyższa. Glówny procesor Samsung Exynos 5422 zbudowany łącznie z 8 rdzeni ARM, tj. 4x Cortex-A15 i 4x Cortex-A7 taktowanych sygnałem zegarowym o częsostliwości odpowiednio 2,0GHz i 1,4GHz, współpracuje z procesorem graficznym Mali T628 MP6 GPU oraz pamięcią RAM o pojemności 2GB. Odroid XU4 może pracować na różnych dystrybucjach systemu Linux, a także na popularnym w urządzeniach telefonii komórkowej systemie Android. Wbudowana pamięć eMMC 5.0, złącza USB 3.0 oraz port Ethernet o przepustowości 1Gb/s, zapewniają znakomite warunki do szybkiego przesyłania dużej ilości danych. Jednak w XU4 nie znajdziemy modułu Wi-Fi ani Bluetooth – trzeba je dokupić oddzielnie i podłączyć do jednego z portów USB.
BBC micro:bit
Korzenie płytek micro:bit sięgają jeszcze lat 80. XX wieku. Ich nazwa pochodzi od 8-bitowego komputera BBC Micro zaprojektowanego przez Acorn Computers, głównie do celów edukacyjnych z myślą o nauce programowania elektronicznych maszyn cyfrowych. Platforma BBC micro:bit kontynuuje spuściznę komputera BBC Micro, ale zamiast układu MOS 6502, wykorzystuje procesor NXP, zaprojektowany w architekturze ARM na rdzeniu Cortex-M0, który podobnie jak AVR-y w większości płytek Arduino – pracuje z częstotliwością 16MHz i posiada wbudowaną pamięć FLASH o pojemności 256kB oraz pamięć RAM o pojemności 16kB. Do dyspozycji użytkownika, na płytce umieszczono moduł Bluetooth, złącze USB, matrycę diod LED w układzie 5×5, a także akcelerometr, magnetometr i dwa programowalne przyciski typu tact switch. Płytka może być zasilana przez port USB z komputera lub pakietu baterii, co jest praktyczne szczególnie w aplikacjach bezprzewodowych, np. w pojazdach zdalnie sterowanych. Płytka BBC micro:bit to znakomite narzędzie na start nauki programowania i tworzenia pierwszych najprostszych projektów embedded, która może także współpracować z płytkami o znacznie wyższej mocy obliczeniowej, takimi jak np. Raspberry Pi 4B, a co więcej – dla początkujących użytkowników może być nawet jeszcze bardziej przystępna w obsłudze niż Arduino.
Pine A64-LTS
Kolejnym minikomputerem, który może stanowić wyborną alternatywę dla Raspberry Pi, jest A64-LTS od Pine Incorporation. Na płytce PCB o wymiarach 79mm x 127mm, umieszczono m.in. gniazdo na kartę pamięci micro SD, złacze HDMI, gniazdo audio TRS 3,5mm, dwa porty USB 2.0 oraz porty micro USB. Nie zapomniano także o 40-pinowym złączu GPIO, które jest kompatybline z nakładkami Raspberry Pi HAT. Nad wykonywaniem wszystkich operacji obliczeniowych, czuwa 64-bitowy procesor Allwinner A64 zbudowany z czterech rdzeni ARM Cortex-A53, taktowany zegarem 1,2GHz, który współpracuje z procesorem graficznym Mali-400 MP2 GPU oraz pamięcią LPDDR3 RAM o pojemności 2GB. Do minikomputera od Pine64 można także dokupić rozszerzenie w postaci pamięci eMMC zapewniającej 128GB miejsca. Minikomputer A64-LTS może funkcjonować na wielu różnych dystrybucjach systemu Linux. Uruchamianie systemu operacyjnego może odbywać się z bezpośrednio z karty pamięci micro SD. Ponadto, Pine A64-LTS jest wyposażony także w zegar czasu rzeczywistego, złącza dla czujników podczerwieni, wyświetlacza, panelu dotykowego i innych praktycznych rozszerzeń sprzętowych, dzięki czemu jest znakomitym minikomputerem dla każdego, kto chciałby tworzyć nawet najbardziej wymagające projekty inteligentnych urządzeń elektronicznych.