Spis treści:
Karta pamięci jest dla Raspberry Pi tym, czym dla pełnowymiarowego PC dysk twardy! Dowiedz się więcej na ten temat.
Karta pamięci do Raspberry Pi
W poniższym artykule przedstawiamy kilka modeli kart micro SD oraz przegląd ich najważniejszych parametrów z punktu widzenia ich wykorzystania w minikomputerach Raspberry Pi.
Jakie funkcje pełni karta pamięci w Raspberry Pi?
W odróżnieniu od większości współcześnie produkowanych urządzeń elektronicznych wykorzystujących procesory (np. komputerów), minikomputery Rasperry Pi znane są z tego, że nie mają wbudowanej własnej pamięci masowej. Tak jak „duże” PC korzystają z dysków HDD bądź SSD, tak płytki ze znakiem maliny wykorzystują karty pamięci micro SD. Tego typu karta, oprócz pamięci masowej na pliki i programy użytkownika, przechowuje również oprogramowanie rozruchowe systemu operacyjnego Raspberry Pi OS (następca dawnego systemu Raspbian OS). Wybierając kartę pamięci do naszej „maliny”, najlepiej od razu zdecydować się na wariant o pojemności 32GB. Dostajemy dzięki temu więcej przestrzeni na nasze pliki, ale także zabezpieczamy się przed brakiem miejsca w pamięci w wyniku częstych aktualizacji systemu operacyjnego.
Najważniejsze parametry kart pamięci micro SD
Zamawiając kartę micro SD do naszego urządzenia, parametrem, na który najczęściej zwracamy uwagę w pierwszej kolejności, jest jej pojemność. Im większa, tym więcej danych będziemy mogli bowiem przechować na karcie micro SD. Z praktycznego punktu widzenia w kontekście docelowego zastosowania dochodzi jeszcze kilka innych ważnych parametrów, związanych z prędkością działania karty. Należą do nich:
- Klasa szybkości – oznaczona liczbą w kole z nacięciem po prawej stronie. Większość współcześnie produkowanych kart micro SD jest wykonana w klasie 10, co oznacza, że minimalna szybkość zapisu danych dla takiej karty wynosi 10MB/s;
- Klasa szybkości UHS – oznaczana jest liczbą wpisaną w literę „U”. Dla cyfry„1” prędkość zapisu wynosi 10MB/s, a dla 3 – 30MB/s.
- Klasa szybkości wideo – oznaczana jest literą V wraz z liczbą określającą szybkość przetwarzania plików wideo. Przykładowo, zapis „V30” oznacza przetwarzanie wideo z prędkością 30MB/s, a zapis V60 – z prędkością 60MB/s.
- Klasa wydajności aplikacji – dotyczy liczby operacji wejścia/wyjścia podczas odczytu i zapisu losowego danych w ciągu jednej sekundy – oznaczana jest literą „A” oraz odpowiednią cyfrą. Klasa A1 informuje o tym, że minimalny odczyt losowy wynosi 1500 operacji IOPS, a minimalny zapis losowy – 500 IOPS. Natomiast dla klasy A2, minimalny odczyt losowy wynosi 4000 operacji IOPS, z kolei minimalny zapis losowy – 2000 IOPS.
Raspberry Pi – karta SD SanDisk Extreme Pro
SanDisk od wielu lat słynie z wysokiej jakości pamięci FLASH. Karty pamięci micro SD z serii Extreme Pro są wykonane zgodnie z klasą szybkości UHS3, gdzie szybkość odczytu danych sięga do 100MB/s, a szybkość zapisu danych sięga do 90MB/s. Klasa wydajności odczytu/zapisu tych kart to natomiast A1. Producent gwarantuje, że karty pamięci z serii Extreme Pro zostały zaprojektowane tak, że są odporne na uszkodzenie w wyniku zalania wodą, wstrząsów sejsmicznych i wibracji, a nawet wytrzymują oddziaływanie promieniowania rentgenowskiego. Ta deklaracja jest poświadczona dożywotnią gwarancją.
Karty pamięci Samsung Pro Endurance
Karty pamięci Samsung z serii Pro Endurance znakomicie sprawdzą się na aplikacjach związanych z przetwarzaniem obrazu, np. oglądaniem filmów w jakości 4K. Firma Samsung deklaruje odporność karty na uszkodzenie w wyniku zalania, oddziaływania wysokich temperatur oraz promieniowania rentgenowskiego. Ponadto żywotność kart Pro Endurance ze względu na odczyt i zapis jest do 25 razy dłuższa w porównaniu do większości standardowych kart micro SD. Wysokie prędkości odczytu i zapisu danych umożliwiają użycie kart Pro Endurance w różnych aplikacjach, które do prawidłowego działania wymagają zapewnienia odpowiednio dobrych warunków sprzętowych.
Karta pamięci do Raspberry Pi: Silicon Power 3D NAND
NAND, bo właśnie takie bramki logiczne tworzą strukturę półprzewodnikową pamięci FLASH w kartach micro SD! Choć Silicon Power nie zalicza się do grona tak popularnych producentów jak SanDisk czy Samsung, oferta ich produktów jest niemniej warta uwagi. Karty Silicon Power 3D NAND wykonane w klasie UHS1, w rzeczywistości wykazują nawet trochę lepsze wyniki pod względem prędkości zapisu i odczytu danych względem kart SanDisk jak i Samsung, zarówno w trybie losowym jak i sekwencyjnym. Te zalety docenimy szczególnie przy korzystaniu z Raspberry Pi jako odtwarzacza filmów w jakości 4K lub gdy będziemy z niego korzystali w roli konsoli do gier. Ponadto, dzięki dominującemu białemu kolorowi na obudowie karty, możemy kartę podpisać markerem, co na większości kart micro SD od innych producentów jest utrudnione, z uwagi na przeważającą obecność czarnego i czerwonego koloru.
Co wybrać?
Różnice w parametrach przedstawionych w tym artykule serii kart micro SD są w istocie niewielkie, choć wystarczająco zauważalne, aby dostrzec, która karta odznacza się lepszą prędkością działania. Wybór odpowiedniej karty pamięci do Raspberry Pi powinien być podyktowany przede wszystkim wymaganiami sprzętowymi i specyfiką aplikacji docelowej.
Zobacz również
Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z Raspberry Pi, warto na początek zrealizować kilka prostych projektów dla początkujących. Sprawdź, czym kierować…
Pomiary temperatury mają zastosowanie nie tylko w meteorologii, ale także w diagnostyce maszyn i urządzeń - do tego celu również…
Jaki zasilacz do Raspberry Pi wybrać? Jakimi parametrami prądowymi powinien się charakteryzować? Poradnik dla początkujących. Jaki zasilacz do Raspberry Pi…