image

Raspberry Pi 3A+

Minikomputery z serii Raspberry Pi to prawdziwy hit na rynku systemów wbudowanych. Po sukcesie modeli Pi 3B+ oraz Pi Zero W – wymiarami zbliżonego do Arduino MKR1000, ale z ponad 20 razy (!) szybszym procesorem – producent przygotował model Pi 3A+, który stanowi nieco pomniejszoną wersję Pi 3B+. Komputer wielkości karty kredytowej z funkcjonalnością PC-ta?! Jak najbardziej, a nawet i więcej! Do Raspberry Pi 3A+ możesz podłączyć mysz, klawiaturę, monitor i głośniki, ale możesz go wykorzystać także w rozmaitych aplikacjach embedded, takich jak zdalnie sterowany robot z platformą do przenoszenia materiałów budowlanych, sterownik bramy automatycznej, plansza do wyświetlania animacji audiowizualnych, a nawet automat do gier Arcade wzorowany na maszynach pamiętających jeszcze lata 70. XX wieku – możliwości minikomputerów Raspberry Pi są niemal nieograniczone, a wszystko ogranicza jedynie wyobraźnia konstruktora. Model Pi 3A+ wdrożony na rynek w listopadzie 2018 roku jest bardzo dobrym narzędziem do tworzenia nawet najbardziej wyszukanych aplikacji sprzętowo-programowych. Niewątpliwą zaletą jest również możliwość uzyskania wsparcia technicznego ze strony licznej społeczności użytkowników Raspberry Pi.

Raspberry Pi 3A+ – wszechstronne narzędzie do celów edukacyjnych, projektowych, rozrywkowych i nie tylko!

Natychmiast od chwili wejścia na rynek, seria minikomputerów Raspberry Pi zdobyła szerokie uznanie wśród społeczności uczelni technicznych (gdzie w pierwotnym założeniu była adresowana), a także zawodowych programistów i elektroników, jak również hobbystów-majsterkowiczów. Model Pi 3A+ stanowi znakomite rozwiązanie pośrednie między mniejszym Pi Zero W a większym Pi 3B+, łącząc zalety w postaci dużych możliwości sprzętowo-programowych i niewielkich wymiarów geometrycznych. W dalszym ciągu jest to minikomputer, który podobnie jak starsze modele, powstał z myślą o nauczaniu funkcjonowania, obsługi i programowania komputerów na każdym poziomie edukacji.

Raspberry Pi 3A+ – wysoka wydajność ukryta w małych wymiarach

Tak samo jak w przypadku większego brata – Pi 3B+ – na płytce Raspberry Pi 3A+ o wymiarach 65,0 x 56,5 mm umieszczono procesor Broadcom BCM2837B0 zbudowany w architekturze ARM na czterech rdzeniach Cortex-A53, który zawiera wbudowany układ VFPv4, obsługujący wykonywanie operacji zmiennoprzecinkowych ze wsparciem dla zestawu instrukcji NEON. Zegar taktujący procesor pracuje z częstotliwością 1,4GHz, który we współpracy z pamięcią RAM 512MB, dostarcza odpowiednio dużą moc obliczeniową zarówno pod takie zadania jak obsługa pakietu Office, jak i przeglądanie internetu oraz współpraca z urządzeniami zewnętrznymi, z którymi Raspberry Pi 3A+ komunikuje się za pośrednictwem interfejsów SPI, I2C, UART dostępnych z poziomu 40-pinowego złącza GPIO, do którego można podłączyć także pojedyncze elementy elektroniczne (np. diody LED poprzez rezystory lub tranzystory MOSFET sterujące przepływem dużych prądów) oraz nakładki HAT stanowiące dedykowane rozszerzenia sprzętowe do Raspberry Pi. Jednak kosztem zmniejszenia wymiarów płytki PCB, znalazło się miejsce tylko dla jednego zamiast czterech portów USB oraz zabrakło miejsca na port Ethernet. Łączność bezprzewodową można zrealizować poprzez Bluetooth Low Energy 4.2 oraz dwuzakresowe Wi-Fi wspierające standard IEEE 802.11 b/g/n/ac, co rekompensuje brak złącza Ethernet. Konstrukcja Raspberry Pi 3A+ została także przemyślana pod kątem odprowadzania ciepła, a specjalny układ pomiaru temperatury roboczej na bieżąco steruje obciążeniem procesora, gwarantując optymalne warunki pracy w każdej aplikacji. Pi 3A+ jest wyposażony także w standardowe złącze HDMI dla monitora, gniazdo jack TRS 3,5mm dla głośników lub słuchawek oraz slot na kartę pamięci micro SD.

Raspbian OS – instalacja systemu operacyjnego

Gniazdo na kartę pamięci jest jednym ze znaków rozpoznawczych Raspberry Pi. Ten minikomputer nie jest wyposażony we wbudowaną pamięć masową, więc należy podłączyć do niego kartę micro SD, którą trzeba nabyć osobno. Instalacja systemu operacyjnego odbywa się właśnie z poziomu karty pamięci, na którą uprzednio trzeba załadować wszystkie pliki, które są niezbędne przy korzystaniu z Raspberry Pi – dotyczy to również pliku zawierającego obraz systemu operacyjnego. W ofercie producenta dostępna jest także karta micro SD, która fabrycznie zawiera wgrane wszystkie niezbędne pliki systemowe – w tym pliki instalacyjne systemu Raspbian OS, który bazuje na systemie Linux. Wystarczy podłączyć kartę micro SD, klawiaturę, mysz, monitor oraz zasilacz sieciowy o napięciu wyjściowym 5,1V – za pośrednictwem przewodu micro USB. Po włączeniu zasilania na monitorze natychmiast pojawi się informacja z propozycją zainstalowania systemu operacyjnego Raspian OS – proces ten przebiega w sposób bardzo zbliżony względem instalacji systemu Windows na komputerach klasy PC i zajmuje zaledwie kilka minut.